Novinky zo sveta poistenia a automobilizmu

Chráňte svoje auto pred výtlkmi

Špecialitou slovenských ciest sú výtlky, na ktoré zaručene natrafíte na každej dlhšej ceste. Nie len, že jazda po takejto ceste je značne nepohodlná, ale výtlky môžu aj vážne poškodiť vaše auto. Najčastejšie sa pri strete s výtlkom poškodia pneumatiky, nie je však výnimočné, ak sa poškodí geometria, uchytenie kolesa, náprava alebo aj ložisko. Dlhodobé jazdenie po výtlkoch môže výrazne poškodiť aj tlmiče auta.

Výtlkom sa na slovenských cestách nevyhnete. Pre mnohých vodičov je len otázkou času, kedy sa pri strete s výtlkom poškodí ich auto. Našťastie, aj pred takými nešťastnými udalosťami sa môžete chrániť. V rámci PZP si môžete po novom uzatvoriť už aj pripoistenie výtlku, ktoré si môžete dojednať kompletne online z pohodlia domova. Užitočným nástrojom na porovnanie a uzatvorenie poistenia a pripoistenia výtlkov je online kalkulačka portálu Netfinancie.sk. Ďalšou formou ochrany pred výtlkmi je havarijné poistenie, ktoré si je tiež možné uzatvoriť online. V oboch prípadoch získate ochranu vášho auta pred poškodením výtlkom, čím sa odbremeníte od zdĺhavej administratívy či súdnych doťahovačiek. A čo je najdôležitejšie, získate tým kvalitnú ochranu vášho auta.

Pravostranne riadené vozidlo si zaregistrujete už aj u nás!

(13.2.2015)

Patríte k šťastlivcom, ktorí si zo zahraničia doviezli unikátny model vozidla? Potom vás v najbližších dňoch čaká ešte menšia byrokracia. Vozidlá s pravostranným riadením sa podľa rozhodnutia Európskeho súdneho dvora musia dať zaregistrovať rovnako, ako klasické vozidlá s riadením vľavo.

Do nedávna ste mohli s dovezeným autom jazdiť po slovenských komunikáciách iba vtedy, ak vozidlo zostalo naďalej zaregistrované v krajine pôvodu (teda malo pôvodné evidenčné číslo a značku) alebo bolo jeho riadenie prerobené na klasické, ľavostranné. Nezriedkavými však boli aj prípady, kedy vodiči ignorovali tieto možnosti a naďalej jazdili s neupraveným vozidlom bez registrácie. Situáciu zmenilo až súdne rozhodnutie Európskeho súdneho dvora, ktoré platí vo všetkých krajinách Európskej únie, Slovenskom nevynímajúc.

Už aj domáci traktor musí mať PZP

(8.8.2014)

Ak vlastníte podomácky vyrobený traktor a chcete ním jazdiť aj po bežných cestných komunikáciách, od septembra 2013 už môžete. Takéto vyrobené vozidlo však musí spĺňať určité, zákonom stanovené podmienky.

Vyrobili ste si vlastný traktor alebo používate vlečku či iné podomácky vyrobené vozidlá? Tie môžu byť od 1. septembra 2013 považované za právoplatných účastníkov cestnej premávky, ak majú pridelené špeciálne evidenčné číslo typu C. Toto špeciálne EČV však môžu získať iba tie vozidlá, ktoré sa používajú na poľnohospodárske či lesné práce. Nejedná sa teda o typizované vozidlá, vozidlá vyrobené jednotne na základe licencie či dovezené vozidlá. Na získanie tabuľky so zvláštnym C-éčkovým EČV je potrebné podať žiadosť o jej pridelenie, a to na príslušnom dopravnom inšpektoráte určenom podľa trvalého bydliska majiteľa. Poplatok za vydanie tabuľky je stanovený na 33 eur. Okrem špeciálneho evidenčného čísla bude takéto vozidlo potrebovať aj zákonné poistenie. Na rozdiel od klasického PZP, ktoré sa vypočítava podľa niekoľkých kritérií, cena PZP pre vozidlá typu C je určená jednotne pre všetky vozidlá, a to na 25 eur.

Poistiť si môžete už aj pneumatiky!

(24.9.2013)

Túto produktovú novinku priniesla na náš trh poisťovňa AXA Assistance, s ktorou už spolupracujú aj niektorí predajcovia pneumatík či autoservisy.

V prípade, že ešte neviete, na čo všetko môže takéto poistenie pneumatík slúžiť, prezradíme vám. Poistenie pneumatík je v podstate nadštandardným poistením asistencie vozidla v prípade nehody. V praxi to znamená asi toľko, že v prípade poistnej udalosti vám je poskytnuté poistné plnenie formou asistenčných služieb. Tie zahŕňajú organizáciu a úhradu za služby spojené s opravou poškodenej poistenej pneumatiky, s nasadením rezervnej pneumatiky a s odtiahnutím poisteného vozidla do najbližšieho autoservisu. Limit poistného plnenia pre poistenie pneumatík je stanovený na 80 Eur pre každú poskytnutú službu. Výhodou tohto poistenia je, že sa nemusíte riadiť otváracími ani prevádzkovými hodinami – asistenčné služby pre poistenie pneumatík sú totiž k dispozícii 24 hodín denne, 365 dní v roku!

Aj PZP už bude pre všetkých rovnaké!

(21.11.2012)

Vedeli ste, že do polovice decembra 2012 musí byť do platnosti uvedená tzv. “pohlavná smernica”, ktorou sa ženy v rámci poistných cien zrovnoprávňujú s mužmi?

Áno, je to tak. Do 21. decembra 2012 má vstúpiť do platnosti nariadenie Európskej komisie, na základe ktorého sa ceny poistenia mužov a žien už nebudú odlišovať. Kým niektorí považujú tento krok EÚ za správny, iní upozorňujú na celkový dopad tohto rozhodnutia na poistné ceny. Ženy a muži síce budú platiť rovnaké poistné, no celkovo sa budú ceny poistiek naďalej zvyšovať. Priplatia si tak koniec koncov muži aj ženy, no každý na niečo iné. Ženám sa zvýši poistné v rámci životného poistenia, muži zasa budú platiť viac v rámci dôchodkového poistenia.