Novinky zo sveta poistenia a automobilizmu

Zelená karta už bude aj čiernobiela

(15.6.2020)

Doklad potvrdzujúci platnosť PZP je dnes zelená karta, tlačivo, ktoré je notoricky známe svojou zelenou farbou. Od 1. júla 2020 sa to však zmení. Poisťovne budú mať na výber, či zelenú kartu vytlačia na klasickom zelenom podklade, alebo v čiernobielom formáte. Táto zmena je záväzná pre všetky štáty, ktoré patria do Európskeho hospodárskeho priestoru. Každá krajina si popritom môže vybrať, či zelenú kartu bude vydávať iba čiernobielu, alebo aj v zelenom variante.

Dva formáty zelenej karty sa však budú vydávať iba do 31.6.2021. Po tomto dátume bude platný iba čiernobiely variant tohto dokumentu. Podľa vodičov ide o vítanú zmenu. Niektorí motoristi, ktorí si PZP uzatvorili online, si zelenú kartu vytlačili v čiernobielom formáte. Hoci ich zákonné poistenie bolo platné, pri cestnej kontrole im policajti mohli uznať iba riadnu zelenú kartu, vytlačenú na zelenom papieri. Po novom môže byť pri cestnej kontrole uznaná aj čiernobiela zelená karta. Dajte si však pozor na to, že táto úprava sa týka tých dokumentov, ktoré boli vydané po 1.7.2020. Ak ste si vaše PZP uzatvorili skôr, zelenú kartu musíte mať vytlačenú na zelenom papieri.

Cestný zákon bude novelizovaný

(18.2.2019)

Ministerstvo vnútra pripravuje návrh novely cestného zákona, ktorá zrejme väčšinu vodičov nepoteší. Podľa predbežných správ by úprava zákona mala priniesť úplný zákaz obsluhy mobilného telefónu za volantom. Zákaz by sa mal zároveň vzťahovať aj na všetky ostatné audiovizuálne a iné zariadenia, ktoré by mohli rozptýliť pozornosť vodiča. K tomu sa pokuty za používanie mobilných zariadení počas šoférovania sa zvýšia z pôvodných 50 € na 100 €.

Novela by tiež mala priniesť aj prísnejšie podmienky pre vodičov, ktorí majú vodičské oprávnenie kratšie ako dva roky. Ak takýto vodič dvakrát poruší zákon, bude musieť absolvovať preškolenie v autoškole, sedenie u dopravného psychológa alebo testy z cestnej premávky. Týmito opatreniami chce ministerstvo zvýšiť opatrnosť a obozretnosť u mladších vodičov.

V neposlednom rade ministerstvo plánuje navrhnúť zmeny, ktoré povedú k eliminácii vypisovania papierových žiadostí pri úkonoch spojených s evidenciou vozidla. Po novom by sa do žiadosti mali vpisovať už iba tie údaje, ktoré nemožno vyčítať z technického alebo občianskeho preukazu. Taktiež by sa mala zrušiť povinná kontrola vozidla pri prepise medzi okresmi.

Chráňte svoje auto pred výtlkmi

(20.3.2018)

Špecialitou slovenských ciest sú výtlky, na ktoré zaručene natrafíte na každej dlhšej ceste. Nie len, že jazda po takejto ceste je značne nepohodlná, ale výtlky môžu aj vážne poškodiť vaše auto. Najčastejšie sa pri strete s výtlkom poškodia pneumatiky, nie je však výnimočné, ak sa poškodí geometria, uchytenie kolesa, náprava alebo aj ložisko. Dlhodobé jazdenie po výtlkoch môže výrazne poškodiť aj tlmiče auta.

Výtlkom sa na slovenských cestách nevyhnete. Pre mnohých vodičov je len otázkou času, kedy sa pri strete s výtlkom poškodí ich auto. Našťastie, aj pred takými nešťastnými udalosťami sa môžete chrániť. V rámci PZP si môžete po novom uzatvoriť už aj pripoistenie výtlku, ktoré si môžete dojednať kompletne online z pohodlia domova. Užitočným nástrojom na porovnanie a uzatvorenie poistenia a pripoistenia výtlkov je online kalkulačka portálu Netfinancie.sk. Ďalšou formou ochrany pred výtlkmi je havarijné poistenie, ktoré si je tiež možné uzatvoriť online. V oboch prípadoch získate ochranu vášho auta pred poškodením výtlkom, čím sa odbremeníte od zdĺhavej administratívy či súdnych doťahovačiek. A čo je najdôležitejšie, získate tým kvalitnú ochranu vášho auta.

Pravostranne riadené vozidlo si zaregistrujete už aj u nás!

(13.2.2015)

Patríte k šťastlivcom, ktorí si zo zahraničia doviezli unikátny model vozidla? Potom vás v najbližších dňoch čaká ešte menšia byrokracia. Vozidlá s pravostranným riadením sa podľa rozhodnutia Európskeho súdneho dvora musia dať zaregistrovať rovnako, ako klasické vozidlá s riadením vľavo.

Do nedávna ste mohli s dovezeným autom jazdiť po slovenských komunikáciách iba vtedy, ak vozidlo zostalo naďalej zaregistrované v krajine pôvodu (teda malo pôvodné evidenčné číslo a značku) alebo bolo jeho riadenie prerobené na klasické, ľavostranné. Nezriedkavými však boli aj prípady, kedy vodiči ignorovali tieto možnosti a naďalej jazdili s neupraveným vozidlom bez registrácie. Situáciu zmenilo až súdne rozhodnutie Európskeho súdneho dvora, ktoré platí vo všetkých krajinách Európskej únie, Slovenskom nevynímajúc.

Už aj domáci traktor musí mať PZP

(8.8.2014)

Ak vlastníte podomácky vyrobený traktor a chcete ním jazdiť aj po bežných cestných komunikáciách, od septembra 2013 už môžete. Takéto vyrobené vozidlo však musí spĺňať určité, zákonom stanovené podmienky.

Vyrobili ste si vlastný traktor alebo používate vlečku či iné podomácky vyrobené vozidlá? Tie môžu byť od 1. septembra 2013 považované za právoplatných účastníkov cestnej premávky, ak majú pridelené špeciálne evidenčné číslo typu C. Toto špeciálne EČV však môžu získať iba tie vozidlá, ktoré sa používajú na poľnohospodárske či lesné práce. Nejedná sa teda o typizované vozidlá, vozidlá vyrobené jednotne na základe licencie či dovezené vozidlá. Na získanie tabuľky so zvláštnym C-éčkovým EČV je potrebné podať žiadosť o jej pridelenie, a to na príslušnom dopravnom inšpektoráte určenom podľa trvalého bydliska majiteľa. Poplatok za vydanie tabuľky je stanovený na 33 eur. Okrem špeciálneho evidenčného čísla bude takéto vozidlo potrebovať aj zákonné poistenie. Na rozdiel od klasického PZP, ktoré sa vypočítava podľa niekoľkých kritérií, cena PZP pre vozidlá typu C je určená jednotne pre všetky vozidlá, a to na 25 eur.

Poistiť si môžete už aj pneumatiky!

(24.9.2013)

Túto produktovú novinku priniesla na náš trh poisťovňa AXA Assistance, s ktorou už spolupracujú aj niektorí predajcovia pneumatík či autoservisy.

V prípade, že ešte neviete, na čo všetko môže takéto poistenie pneumatík slúžiť, prezradíme vám. Poistenie pneumatík je v podstate nadštandardným poistením asistencie vozidla v prípade nehody. V praxi to znamená asi toľko, že v prípade poistnej udalosti vám je poskytnuté poistné plnenie formou asistenčných služieb. Tie zahŕňajú organizáciu a úhradu za služby spojené s opravou poškodenej poistenej pneumatiky, s nasadením rezervnej pneumatiky a s odtiahnutím poisteného vozidla do najbližšieho autoservisu. Limit poistného plnenia pre poistenie pneumatík je stanovený na 80 Eur pre každú poskytnutú službu. Výhodou tohto poistenia je, že sa nemusíte riadiť otváracími ani prevádzkovými hodinami – asistenčné služby pre poistenie pneumatík sú totiž k dispozícii 24 hodín denne, 365 dní v roku!

Aj PZP už bude pre všetkých rovnaké!

(21.11.2012)

Vedeli ste, že do polovice decembra 2012 musí byť do platnosti uvedená tzv. “pohlavná smernica”, ktorou sa ženy v rámci poistných cien zrovnoprávňujú s mužmi?

Áno, je to tak. Do 21. decembra 2012 má vstúpiť do platnosti nariadenie Európskej komisie, na základe ktorého sa ceny poistenia mužov a žien už nebudú odlišovať. Kým niektorí považujú tento krok EÚ za správny, iní upozorňujú na celkový dopad tohto rozhodnutia na poistné ceny. Ženy a muži síce budú platiť rovnaké poistné, no celkovo sa budú ceny poistiek naďalej zvyšovať. Priplatia si tak koniec koncov muži aj ženy, no každý na niečo iné. Ženám sa zvýši poistné v rámci životného poistenia, muži zasa budú platiť viac v rámci dôchodkového poistenia.